این سامانه تحت مدیریت دفتر مرکزی ارتباط دانشگاه ها و صنعت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران می باشد
اطلاعیه ها
كليه شركتها /واحدهاي صنعتي كه درسامانه ثبت نام نموده و غير دولتي هستند، مي‌بايست براي فعال‌سازي يك نامه با سربرگ آرم موسسه /شركت و ... به امضا و مهر مديرعامل به شماره 02156276630 به دفتر مركزي ارتباط باصنعت سازمان پژوهشها فكس نمايند.
براي ثبت نام در سامانه ملي كارآموزي ابتدا راهنما ي سامانه را با دقت مطالعه نموده و سپس روي سامانه ثبت نام را انجام دهيد .
كاربران گرامي ضمن تشكر از سعه صدر شما به اطلاع مي‌رساند كليه امور كارآموزي دانشجويان كمافي السابق از طريق سيستم تا جايابي كامل انجام گردد . درمورد ارتقاء سامانه متعاقبا" اطلاع رساني ميگردد.
بسيار خرسنديم در نمايشگاه هفته پژوهش حضور پرشکوه و ثمربخش شما رادر کنار خود نظاره گر باشيم .
دفاتر حمايتي و پژوهشكده هاي سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران از روز شنبه به تاريخ سوم مردادماه 1395 تا روز جمعه به تاريخ پانزدهم مردادماه 1395 به علت تعطيلات تابستاني داير نمي‌باشد. اداره كارآموزي دفتر مركزي ارتباط با صنعت از روز شنبه 16 مردادماه پاسخگوي تماس‌هاي كاربران گرامي خواهد بود.
ابر گروه تخصصي حاميان كارآموزي در تلگرام راه اندازي شد. آخرين دستاوردها، اخبار و راه كارهاي پيشنهادي گسترش كارآموزي درسطح ملّي و محلي در اين گروه ارائه خواهد شد. دانشگاه‌ها و صنايع عضو سامانه ملي كارآموزي مي توانند براي دريافت لينك عضويت به بخش پيام صفحه كاربري اختصاصي خود مراجعه نمايند.
به منظور آگاه‌سازي و استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي موجود در سامانـه ملّـي كارآمـوزي كه بـا هـدف ارتقاء كيـفي خدمت‌رسانـي بـه دانشجويـان متقاضـي دوره‌كارآموزي و ايجاد فرصت جهت برقراري ارتباط با صنعت، تحت مديريت دفتر مركزي ارتباط با صنعت در حال ارائه خدمات يكپارچه جايابي به دانشجويان متقاضي كارآموزي در واحدهاي صنعتي مي‌باشد، خواهشمند است مقرر فرماييد ضمن درج نشاني و نشان سامانه در تارنماي آن دانشگاه/صنعت، نسبت به به‌روز رساني اطلاعات خود اقدام نماييد. دفتر مركزي ارتباط با صنعت و اداره كارآموزي پيشاپيش از همراهي ارزشمند صنايع و دانشگاه‌هاي عضو كمال امتنان را دارد.
سامانه ايران كارورز به منظور خدمات رساني به فارغ التحصيلان دانشگاهي براي ايجاد فرصت اشتغال در بنگاه هاي اقتصادي طراحي و به اجرا درآمده است. هم‌‌اكنون بيش از 10 هزار فرصت كارورزي براي دانش آموختگان در اين سامانه موجود مي‌باشد. دانشجويان گرامي مي‌توانند بلافاصله پس از فراغت از تحصيل از امكانات اين سامانه براي جايابي واحد پذيرنده كارورز بهره برداري نمايند. اين سامانه در نشاني irankarvarz.ir در دسترس مي باشد.
با همكاري اداره امور مهارتهاي پيشرفته سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور و مراكز آموزش فني و حرفه‌اي وابسته، از ابتداي سال جاري تا كنون بيش از 7 هزار فرصت كارآموزي براي حضور دانشجويان متقاضي فراهم شده است. اين ظرفيت‌ها عمدتاً در رشته هاي فني و مهندسي بوده و از سراسر كشور در سامانه ملّي كارآموزي اعلام گرديده است. اميد مي‌رود اين تعداد به بيش از 10 هزار فرصت تا پايان بهار 1395 افزايش يابد. آموزش محور بودن اين مراكز فرصت مناسبي را براي دانشجويان ايجاد خواهد نمود تا ضمن توسعه مهارتهاي فني و حرفه‌اي مرتبط با رشته هاي تخصصي، ازدانش و مهارتهاي بين رشته‌اي در همان حوزه نيز بهره‌مند گردند.
از سوي اداره كارآموزي سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران دانشگاه‌هاي برتر فعال در سامانه ملّي كارآموزي در سال 1394 معرفي شدند. بر اساس گزارش اداره كارآموزي سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران، دانشگاه لرستان رتبه اول دانشگاه‌هاي دولتي كشور را در حوزه كارآموزي از آن خود كرد. در اين حوزه، دانشگاه صنعتي امير كبير و دانشگاه صنعتي قم به ترتيب دوم و سوم شدند. در ساير حوزه‌ها...
با هماهنگي انجام شده ميان سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران و دفتر آموزش، تحقيقات و فناوري وزارت نيرو، بيش از 15 هزار ظرفيت كارآموزي در اين وزارتخانه و شركتهاي وابسته از طريق سامانه ملّي كارآموزي به تدريج تا پايان بهار 1395 در دسترس دانشجويان متقاضي دوره هاي كارآموزي قرار خواهد گرفت. اين وزارتخانه در بيش از 2000 رشته گرايش اين ظرفيت‌ها را ايجاد خواهد نمود.
سامانه ملّي كارآموزي حضور مراكز آموزش فني و حرفه‌اي وابسته به سازمان‌ آموزش فني و حرفه اي كشور را در اين سامانه گرامي مي دارد. با حمايت سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور و هماهنگي به عمل آمده از طرف مديريت امور مهارتهاي پيشرفته اين سازمان، از اين پس مراكز آموزش فني و حرفه اي سراسر كشور از طريق سامانه ملّي كارآموزي دانشجوي كارآموز خواهند پذيرفت. اين رخداد به دنبال موفقيت آميز بودن طرح اجراي كارآموزي به شيوه نوين به صورت مشترك ميان سازمان آموزش فني و حرفه‌اي استان آذربايجان شرقي و دانشگاه صنعتي سهند تبريز انجام شده است.
باتوجه به نزديك شدن به شروع فرآيند جايابي دانشجويان متقاضي دوره‌هاي كارآموزي در سال 1395 از تمامي صنايع عضو سامانه ملّي كارآموزي درخواست مي‌گردد نسبت به برنامه ريزي و اعلام دوره‌هاي خود در سال آينده از هم‌اكنون اقدام نمايند.
اداره كارآموزي دفتر مركزي ارتباط دانشگاه و صنعت در روزهاي 23 الي 26 آذرماه همزمان با برگزاري شانزدهمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي و فناوري كشور در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين المللي تهران در غرفه سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران واقع در سالن شماره 8 مستقر است. از تمامي اعضاي سامانه ملّي كارآموزي براي حضور در اين نمايشگاه و بازديد از غرفه سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران دعوت به عمل مي آيد.
طرح مهارت آموزي و كارآموزي دانشجويان در دانشگاه سهند تبريز با همكاري سازمان آموزش فني و حرفه اي استان آذربايجان شرقي با موفقيت در حال اجرا است. اين طرح كه توسط مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي سهند تبريز با همكاري حوزه مهارتهاي پيشرفته سازمان آموزش فني و حرفه اي استان آذربايجان شرقي از سال 1391 در حال اجرا مي باشد، مورد بازديد اداره كارآموزي سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي كشور قرار گرفت . با توجه به ارزيابي نتايج اجراي طرح ،‌ در توسعه و ادامه اين طرح در آينده نه چندان دور شاهد همكاري سازمان‌ها و دانشگاه هاي منطقه شمال غرب كشور در هماهنگي با سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران، سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور، صنايع و دانشگاه هاي آن منطقه در توسعه موضوع ارتقاي كيفي دوره هاي كارآموزي خواهيم بود.
به استحضار دانشجويان گرامي مي‌رساند دانشجوياني كه مي بايست كارآموزي يك و دو را بگذرانند امكان انتخاب يك واحد صنعتي را در دو دوره ندارند و مي‌بايست در سامانه ملّي كارآموزي، كارآموزي دو را در واحد صنعتي ديگري بگذرانند.
دانشگاه‌هاي دولتي، دانشگاه فني و حرفه اي و دانشگاه آزاد اسلامي به ترتيب با اختصاص 41، 22 و 19 درصد از كل جايابي‌هاي انجام شده در سامانه ملّي كارآموزي، بهترين بهره‌برداران از ظرفيت‌هاي اعلام شده از ابتداي سال تاكنون مي‌باشند.
بيشترين ظرفيت‌‌هاي اعلام شده در صنايع در دو مقطع كارداني و كارشناسي مشخص گرديد. در مقطع كارداني به ترتيب سه رشته كارداني برق، حسابداري و كامپيوتر بيشترين سهم را به خود اختصاص داده و در مقطع كارشناسي، شش رشته‌ي مهندسي برق، مديريت، حسابداري، مهندسي كامپيوتر، مهندسي عمران و مهندسي مكانيك بيشترين ظرفيت‌هاي اعلام شده در صنايع كشور مي‌باشند.
در حال حاضر بيش از 60 درصد تعداد صنايع فعال در سامانه ملّي كارآموزي را صنايع غير دولتي تشكيل مي‌دهند. با اين وجود، بيش از 70 درصد ظرفيتهاي اعلام شده، متعلق به صنايع وابسته به وزارتخانه‌هاي صنعتي است كه اميد مي‌رود با بهبود فضاي كسب و كار و هماهنگي هاي در حال انجام با وزارت تعاون، كار و امور اجتماعي شاهد حضور بيشتر و پررنگ‌تر صنايع غير دولتي در اين سامانه باشيم.
كارگروه عارضه يابي كارآموزي در همكاري مشترك اداره كارآموزي و اداره كل مهارتهاي پيشرفته سازمان فني و حرفه اي كشور در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي تشكيل شد. اين كارگروه عارضه يابي اجراي دوره‌هاي آموزش مهارتي در سطوح مختلف منجمله كارآموزي دانشجويان در صنعت را در دستور كار دارد.
با توجه به امكانات و زيرساخت‌هاي مستقر در دانشگاه‌هاي فني و حرفه‌اي و علوم پزشكي،‌ اين دانشگاه‌ها ضمن فعاليت در بخش دانشگاهي سامانه مي توانند در سامانه ملّي كارآموزي به عنوان صنعت نيز به پذيرش دانشجويان ساير دانشگاه ها بپردازند.
سامانه ملّي كارآموزي فرارسيدن سال نو را به همه صنايع، دانشگاهيان، دانشجويان و تمامي اعضاء و كاربران گرامي تبريك عرض مي‌نمايد. اميد آنكه در همكاري مشترك در حوزه كارآموزي گامي مؤثر در ايجاد همگرايي، همدلي و همزباني بيشتر ميان دانشگاه، صنعت و دولت برداريم.
برنامه زمانبندي پذيرش كارآموز در صنايع وابسته به وزارت نيرو از سوي دفتر آموزش، تحقيقات و فناوري وزارت نيرو اعلام گرديد.
وزارت نيرو هر ساله بيش از 12 هزار فرصت كارآموزي را در صنايع و سازمان‌هاي وابسته در سامانه ملّي كارآموزي ارائه مي‌نمايد. در همكاري مشترك دفترمركزي ارتباط با دانشگاه و صنعت و اداره كل آموزش، تحقيقات و فناوري وزارت نيرو اين فرصت‌ها از طريق سامانه ملّي كارآموزي در اختيار دانشجويان سراسر كشور قرار مي‌گيرد. دانشجويان متقاضي دوره كارآموزي مي‌توانند از طريق ثبت نام و تاييد صنعتي در سامانه ملّي كارآموزي در صنايع وابسته به وزارت نيرو شامل بسياري از نيروگاه‌ها، شبكه‌هاي توزيع نيروي برق، شركت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي و سازمان‌ها و شركت‌هاي مادر تخصصي اين وزارتخانه حضور يابند. اين فرصت‌ها به تدريج تا پايان ارديبهشت ماه سال 1394 در دسترس كاربران گرامي قرار خواهد گرفت.
صنايع غير دولتي متقاضي عضويت در سامانه مي بايست پس از ثبت نام در سامانه و تكميل اطلاعات، درخواست كتبي مبني بر فعال‌سازي را به شماره دورنگار 02156276630 ارسال نمايند.
سامانه ارزيابي توانمندي‌هاي فناورانه با توجه به ميزان فعاليت صنايع در حوزه خدمات آموزشي ميان صنعت و دانشگاه و نقش اين ارتباط در پايدارسازي صنعت ذيربط، از اين پس براي شركت‌هاي فعال در سامانه ملّي كارآموزي امتياز ويژه‌اي در صدور گواهينامه توانمندي فناورانه قائل خواهد بود. اين امتيازات با اعلام شركت و تاييد اداره كارآموزي در فرآيند ارزيابي شركت لحاظ خواهد شد.
اداره کارآموزي دفتر مرکزي ارتباط با دانشگاه ها و صنعت از ساعت 9 الي 12 آماده پاسخگويي از طريق شماره تلفن 02156275457 مي‌باشد.
از كليه دانشگاهها، موسسات آموزش عالي و واحدهاي صنعتي عضو سامانه جايابي كارآموزان درخواست مي‌شود نسبت به تكميل مراحل جايابي اقدام نمايند.
به کليه کاربران گرامي توصيه مي شود به موارد ذيل توجه نماييد: 1- جهت استفاده از تمامي قابليت هاي سامانه جايابي کارآموزان از مرورگرهاي موزيلا فايرفاکس، گوگل کروم و يا اينترنت اکسپلورر 9 و بالاتر استفاده نماييد. 2- پيش از ثبت نام و ورود به سيستم راهنماي سامانه را مطالعه فرماييد.
در صورت عدم مشاهده نام دانشگاه محل تحصيل خود در ليست دانشگاه هاي عضو سامانه جايابي کارآموزان در بخش ثبت نام به مسئول کارآموزي دانشگاه مراجعه نماييد.